Markéta Kutilová: Kurdská revolúcia a globálna Sýrska vojna

Ilustračná fotografia

Dátum

> prednáška spojená s premietaním

Markéta Kutilová je novinárka a publicistka. Začínala ako redaktorka v Lidových novinách.  Pracovala v Demokratickej Republike Kongo, Iráne, na Haiti, v Kambodži, Ugande, Rwande, Tanzánii, Indonézii, Libérii, Jordánsku atď. V posledných rokoch jazdí do Sýrie a Iraku a spolu s Lenkou Klicperovou dokumentuje vojnové konflikty, s ktorou založila aj zbierku na pomoc ľuďom v sýrskom Kobanî www.soskobani.cz. Je spoluautorkou kníh Islámskému státu na dostřel I a II. Venuje sa témam spojených s migráciou, je spoluautorkou reportáží niekoľkokrát ocenených na Czech press photo. Venuje sa tiež prednáškovej činnosti pre školy a pre verejnosť.

 

> 17:00 premietanie / Afrín bez Pomoci

Začiatkom roku 2018, turecké vojská začali bombardovať Kurdmi obývané mesto Afrín, ktoré je položené v blízkosti tureckej južnej hranice. V marci toho istého roka sa turecký prezident Recep T. Erdogan rozhodol podniknúť frontálny pozemný útok s názvom „olivová ratolesť“ na aktívne Kurdské vojenské oslobodzovacie jednotky YPG a YPJ. Tie totiž Erdoganovo Turecko považuje za teroristov. Momentálne je Afrín pod tureckou správou. Počas bombardovania a následnej ofenzívy zomreli stovky civilistov. Na úteku pred tureckou armádou bolo v tom čase podľa OSN 170 000 ľudí. Turecko má neustále ambíciu likvidovať Kurdské oslobodzovacie jednotky, potláčať a minimalizovať Kurdský boj za nezávislosť a obsadzovať ďalšie kurdské pohraničné mestá a oblasti. Reportáž sleduje dokumentaristku Janu Andert, ktorá poslala exkluzívne zábery pre reportáž Markéty Kutilovej a Lenky Klicperovej.

 

> 18:00 prednáška:

Za takmer desaťročie svojho trvania, Sýrska občianska vojna nadobudla globálny rozmer. Už teraz je jasné, že v konflikte nejde o Sýrčanov a Sýrčanky, demokraciu ani slobodu. V centre konfliktu sú globálne mocnosti, ktoré si musia rozparcelovať strategické územie bohaté na ropu a plyn a s prístupom k moru. Vojna je totiž profit. V tomto globálnom konflikte však jednu z najväčších a najzáslužnejších rolí zohráva etnikum, ktoré je najmenej vidno, Kurdi. Niektorí ich považujú za teroristov, iní v nich vidia budúcu utópiu komunistického rovnoprávneho socio-politického usporiadania. Kurdi sú však veľmi etnicky, jazykovo, nábožensky a názorovo rozmanitá komunita, ktorá zdieľa mnoho odlišných a často odporujúcich si predstáv o vlastnom usporiadaní a vlastnej identite. Markéta Kutilová, ktorá za Kurdmi do Sýrie niekoľkokrát vycestovala, nám porozpráva o jej osobnej skúsenosti s týmto etnikom a ich význame ako v regióne tak aj globálnom kontexte.