OĽGA PAŠTÉKOVÁ: ZDALO SA MI, ZDALO ... / VERNISÁŽ

ilustracny

Dátum

"Zdalo se mi, zdalo,
že pole horalo."

To je začiatok ľudovej piesne, ktorý je metaforou nejakého, možno apokalyptického, obrazu prírody.

......................................
Vždy som rada experimentovala s rôznymi materiálmi, s ich kontrastom, spájaním a prelínaním... Pracujem hlavne s drevom – maľujem, rýpem, vyrezávam, experimentujem s „maľbou ohňom“. Som v podstate figurálna maliarka. Vždy sú to nejaké bytosti, stvorenia, zvieratá alebo ich tiene. Viac-menej konkrétne, niekedy iba tušené. Témy prichádzajú možno najviac z noci. Svet fantómov a mýtov je skutočnejší ako skutočnosť. Vzniká pritom deformácia, prvok grotesky a irónie, ktorá je základom môjho pohľadu na svet.

Na dne mojich obrazov je vnútorný pocit človeka v sofistikovanom prostredí mesta a súčasne silný nepokoj z devastácie fauny a flóry. Príroda môže byť bez nás, ale my bez nej nie. Cítim čosi, čo tu bolo pred nami a bude tu aj po nás, čosi mytologické. Milujem mýty, legendy, rozprávky a sledujem, ako sa vyvíjajú od čias, keď som bola malá. Ktosi povedal, že mýty môže rozprávať len ten, kto má vlastný mýtus. Dúfam, že čosi také v sebe mám ...

///

Oľga Paštéková (*1984, Bratislava, SK) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliéry prof. Csudaia, prof. Popoviča, prof. Fischera). Študovala aj na viedenskej Akadémii umení u prof. D. Richtera. Primárne sa pohybuje na bratislavskej a viedenskej výtvarnej scéne, no vystavovala aj v Česku, Nemecku či v Belgicku.