Zuzana Zmateková: conTEXt / vernisáž

Ilustračná fotografia

Dátum

Textilná dizajnérka Zuzana Zmateková sa narodila v roku 1989 a jej prvý kontakt s módou bol počas štúdia odevného dizajnu na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Odtiaľ putovala do ateliéru textilného dizajnu na Vysokú školu výtvarných umení a dizajnu v Bratislave. Počas štúdia absolvovala niekoľko zahraničných študentských stáží. Za zmienku stoja semestrálny výmenný pobyt na Lodz University of Technology v Poľsku, či na Nottingham Trent University v ateliéry Textile design Innovation v roku 2014. Svoje zručnosti využila aj na pracovných stážach v popredných dizajnérskych štúdiách, napríklad Volkswagen v Nemeckom Wolfsburgu, či v prestížnej módnej značke Alexander McQueen v Londýne. Pre autorku sa textil a jeho dizajn stal médiom vyjadrujúcim jej osobitý pohľad a názor na dianie v spoločnosti. Vo svojej tvorbe sa taktiež snaží textil vyňať z tradičného kontextu ľúbivej dekorácie a prinavrátiť mu akúsi novú vážnosť a hodnotu. Módny textil vníma ako silné komunikačné médium, prezentujúce posolstvo, či odkaz vo verejnom priestore. Textilný dizajn je pre ňu spôsob reflexie sveta v ktorom žije a zároveň osobným umeleckým vyjadrením. Momentálne študuje magisterský program Móda, odievanie a textil (Fashion, Clothing and Textile Design) na Aalto University vo fínskych Helsinkách.

 

ConTEXt / Interdisciplinárny projekt prepája digitálne médiá s technológiou tkania na žakárovom tkáčskom stave s cieľom prezentovať alternatívne prístupy v tvorbe textilného dizajnu. Kolekcia žakárových tkanín s názvom ConTEXt, ideovo nadväzuje na autorkinu predchádzajúcu tvorbu, v ktorej sa zaoberá témou súčasné alternatívne estetiky inšpirované vzhľadom nových médií. Koncepciu nazerania na svet skrz optiku prístrojov sa snaží preniesť i do textilného dizajnu a prepojiť tak technológiu, kreativitu a  programovanie. Skrz optiku digitálneho zobrazenia senzoru Kinect, oprosteného od estetickej preferencie používateľa, vytvára autorka spolu s programátorom Matejom Fandlom program, generujúci 3D skeny priestoru vo väzbách evokujúcich textil. Takto vzniknuté záznamy priestoru sa stávajú podkladom pre vznik textilných návrhov, ktoré sa autorka rozhodla v projekte ConTEXt realizovať formou žakárových tkanín.

S grafickou a koncepčnou úpravou Zuzane Zmatekovej pomáhal grafický dizajnér Dávid Kalata. David pôsobí v grafickom kolektíve ONAONAONA spolu s ďalšími dvomi absolventmi vizuálnej komunikácie na VŠVU, ateliér Typolab, Jakubom Dušičkom a Magdou Scheryovou. Kolektív sa venuje primárne kultúrnym projektom, knižnému designu a typografii.