5.11.
17:00

Európska rodina

spoločné uvažovanie s Robom Švarcom

To, čo by sme mohli nazvať „európskym hodnotovým konsenzom“ (a čo iní nazvali „Gayropa“), je značne zraniteľná organizácia spoločností, ktorá dnes čelí brutálnym propagandistickým lžiam a agresívnym manipuláciám.

V súčasnosti zažívame útoky na hodnoty, ktoré sme nadobudli dlhým a často strastiplným vývojom, následkom čoho pociťujeme čoraz silnejšiu potrebu tieto hodnoty brániť, a to je viac než oprávnené. To, čo by sme mohli nazvať „európskym hodnotovým konsenzom“ (a čo iní nazvali „Gayropa“), je vysoko komplexná a značne zraniteľná organizácia spoločností, ktorá dnes čelí brutálnym propagandistickým lžiam a agresívnym manipuláciám.

Či už na individuálnej alebo politickej úrovni pozorujeme zreteľné snahy spájať sa, vytvoriť akúsi rozmanitú spolupatričnú „rodinu“. Je však v tejto výnimočnej historickej situácii užitočné (či dokonca udržateľné) tvrdé polarizovanie medzi nezmieriteľným „Západom“ a „Východom“? Nebolo by vhodné zamyslieť sa aj nad našou aroganciou voči histórii a špecifickému vývoju napríklad ázijských krajín, ako sú India a Čína?

Autor prednášky vás všetkých pozýva k spoločnému uvažovaniu o týchto neľahkých otázkach, ktoré pokiaľ ostanú neriešené, povedú nás do ešte hlbšej dilemy, než v akej už dnes sme.

VSTUP: 3 EUR

-
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.