20.5.
19:00
Eva Jaroňová: Teraz ťa vidím, ale nepočujem

vernisáž

"Keď sa dívam na Evine morbídne ale zároveň dojemné kresby, vidím v nich toľko úprimnosti, že mi odľahne, že v tom so svojimi fóbiami na tomto svete nie som sama," Zuzana Janečková, kurátorka.

Boj dobra a zla, láska, melancholické depresie, stresy a fóbie, smrť, apokalypsa, eko, čierny humor. Keď sa dívam na Evine morbídne ale zároveň dojemné kresby, vidím v nich toľko úprimnosti, že mi odľahne, že v tom so svojimi fóbiami na tomto svete nie som sama. Pochádza z Valašska, čo dané témy trochu vysvetľuje. Je možné, že je aj víla alebo že k nám prišla z inej planéty. Vyštudovala Fakultu výtvarných umění v Brně. Venuje sa ilustrácii, maľbe, hudbe a textilu. Možno ste už stretli niekoho, kto mal od nej mikinu a hneď ste ju chceli aj vy. Svoje kresby a maľby prezentuje v zinoch, magazínoch alebo autorských knihách a komixoch.

Ako súčasť výstavy v Galerii TIC, ktorú som kurátorovala, vydala autorskú knihu Škůdci zameranú na polemiku o tom, kto je vlastne škodca. Odpoveď tak trochu tušíme. Kniha je tlačená v kombinácii sieťotlače a risografu a bola to jedna z mojich prvých výstav aj publikácií. Odvtedy sa naše cesty niekedy stretávajú a veľmi rada sledujem Evine snové svety. Diera do sveta poskytuje priestor pre všetky polohy jej tvorby od hudby, cez kresby, komixy, až po mikiny, vankúše a autorský textilný dizajn. To, čo máme na profilovej fotke tohoto eventu, nie je Photoshop, je to autorská tlač na priesvitnú látku, pod ktorú sme sa schovali v Evinom ateliéri a ktorá bude aj v Diere do sveta a budete sa tak môcť pod ňou vyfotiť aj vy.

Evine ilustrácie nájdete v časopisoch Živel, Čilichilli, Artmap, FÚD, na Artalku a ilustruje aj pre knihy z nakladateľstva Tribun. Stojí za elektro-popovými projektami ◊>≈ (PzH), No Fun at All in the House of Dolls a lo-fi punkovým triom Sitcom. Súčasťou výstavy budú akvarely a kresby, mikiny, tričká, vankúše, komixi a niečo bude isto aj na predaj. Bude to krása na život a na smrť, niečo budete len vidieť a niečo len počuť. Zuzana Janečková
 

FB udalosť
-
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.