22.9.
18:00

Organizovanie pracujúcich na Slovensku

Diskusia

Akým prekážkam čelí solidarita medzi odvetviami, profesiami a rôznymi kategóriami pracujúcich? Ako by sme ich mohli prekonať?

Pandémia ukončila dlhé obdobie, počas ktorého sa slovenskej ekonomike darilo. Nezamestnanosť klesala, priemerná mzda rástla, a tak sa mohlo zdať, že pracujúcich čakajú iba svetlé zajtrajšky. Vývoj však ukazuje, že tieto nádeje boli plané. Zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, v priemysle sa neustále zvyšuje tlak na produktivitu, štátny dlh vedie k úsporám v službách a rast cien potichu ukrajuje z našich príjmov.

Napriek tomu zatiaľ nevidíme výraznejšie reakcie zo strany pracujúcich, či už prostredníctvom odborov, alebo iných druhov organizácií. Zápasy za vyššie mzdy alebo lepšie pracovné podmienky často zostávajú izolované. Čo nám bráni v organizovaní? Prečo sa nespokojnosť v práci prejavuje najmä individuálne, odchodom alebo rezignáciou? Akým prekážkam čelí solidarita medzi odvetviami, profesiami a rôznymi kategóriami pracujúcich? Ako by sme ich mohli prekonať?

Diskutovať budú: Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Miloš Kapuš, podpredseda odborovej organizácie v priemyselnej firme na Považí, Nadia Hladká, zástupkyňa zväzu Priama akcia, a zástupca redakcie blogu Karmína. Diskusiu bude moderovať redaktorka serveru Voxpot.cz, Klára Votavová.

-
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

-
Maľba: An American Tragedy, Philip Evergood (1937). Autor zobrazuje násilný stret medzi policajnými jednotkami a pracujúcimi. Inšpiráciou mu je Goyov expresívny štýl a anti-autoritársky postoj. Pracujúci v Chicagskej železiarni zakladajú odbory a vyjadrujú solidaritu naprieč etnickými, rodovými či národnostnými líniami.