9.12.
18:00

Dominika Jackuliaková: A History of Dis/appearing

vernisáž

Pozývame na vernisáž fotografií: Odchod z krajiny, kde sa človek narodil máva rôzne dôvody. Príbeh autorkinej rodiny - mamy Jany a tety Marty, ktorá sa presťahovala do Chicaga, je ešte o niečo emocionálnejší, keďže sú dvojičky.

Odchod z krajiny, kde sa človek narodil máva rôzne dôvody. Vlny vysťahovalectva, migrácie, imigrácie, cestovania. Keď prídeme na nové miesto s rozhodnutím trvalo tu žiť a usadiť sa kvôli politickej situácii alebo finančnej tiesni, nie je to dobrovoľné rozhodnutie a pocity sú celkom iné, ako keď človek odchádza za niekým známym, priateľmi či za rodinou alebo spoznávať iné lokality ako turista.

Príbeh autorkinej rodiny - mamy Jany a tety Marty, ktorá sa presťahovala do Chicaga, je ešte o niečo emocionálnejší, keďže sú dvojičky. Marta odišla, keď mali 25 rokov. Na rodinných fotografiách, ktoré vznikli pred jej odchodom, ich často ani blízki príbuzní nevedeli rozoznať. Čas plynie, sestry vyzerajú odlišne a odlúčenie ovplyvnilo celú rodinu a aj ich vzťah. Zároveň sa ich situácia stala ako píše sama autorka “akýmsi prienikom dvoch odlišných kultúr, nakoľko sú obe strany dodnes v pravidelnom kontakte.”

Fotografie a texty na výstave zachytávajú sestry v ich domácom prostredí, poskytujú odlišné výhľady a majú inú atmosféru. Z fotografií aj textov na oboch stranách je ale evidentná aj podobnosť, potreba prepojenia a kontaktu, zároveň opustenosť a melanchólia. Každé miesto má špecifické zafarbenie ako vizuálne tak aj emotívne. Najsilnejšie to popisujú slová samotnej autorky, ktorá skúma rodinný príbeh na pozadí širších súvislostí: “Keď som vystúpila z lietadla na letisku O’Hare, bolo to v januári a vonku vtedy mrzlo. Cesta bola príliš široká, miestami pokrytá popraškom snehu a mala teplú pieskovú farbu." O niekoľko rokov neskôr jej priateľka LeAnn vysvetlí, že takmer každý z päťdesiatich štátov má špecifickú farbu ciest, podľa zafarbenia kameňa, ktorý sa na ich konštrukciu ťaží. Príbeh pokračuje.

k/c Zuzana Janečková

-

Dominika Jackuliaková ukončila magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií (VŠVU, Bratislava) v roku 2015. Pochádza z Lučenca, kam sa aj po rokoch života v Bratislave a pobytoch v zahraničí pravidelne vracia. Práve táto skúsenosť má vplyv na výber tém ktorým sa venuje (Lom, A History of (Dis)appearing, R2), pričom všetky spája jej záujem o fragmenty osídlenej krajiny ktoré sú zdanlivo stále, nemenné. Vystavovala na Slovensku a v zahraničí (Galéria Photoport, Bratislava; Galerie města Blanska, Blansko; Filter Space Gallery, Chicago). Od roku 2017 vedie Prípravný kurz fotografie na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave.

-
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.