26.4.
18:00

Prečo ľudia dobrovoľne trpia pre bohov?

prednáška

Čo vedie ľudí k rozhodnutiu podstúpiť bolestivé rituály, akú spoločenskú a evolučnú funkciu tieto univerzálne kultúrne fenomény majú?

Ľudia na celom svete od nepamäti (viac či menej) dobrovoľne podstupujú rôzne druhy rituálneho utrpenia. Často sa s takouto formou kultúrnych zvykov stretávame v náboženstvách, avšak vyskytuje sa aj v mnohých iných oblastiach spoločenského života, ako sú napr. rôzne iniciačné obrady alebo rituály prechodu v armáde, mafii, alebo v športových kolektívoch. V našom výskume sme si položili otázku, čo vedie ľudí k rozhodnutiu podstúpiť bolestivé rituály, a akú spoločenskú a evolučnú funkciu tieto univerzálne kultúrne fenomény majú. Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sme preto vycestovali na ostrov Maurícius, kde miestna komunita tamilských hinduistov každoročne usporadúva extrémne náročný rituál Thaipusam Kavadi. 

 

Prednášku (ktorá je súčasťou tohtomesačnej tematickej trojdňovky na tému duchovno) bude viesť M.A. Peter Maňo, PhD.


Peter Maňo absolvoval magisterské štúdium na Inštitúte kognície a kultúry na Queen’s University Belfast. Doktorandské štúdia ukončil v odbore Religionistika na Katedre religionistiky Masarykovej univerzity v Brne a v odbore Sociálna antropológia na Ústave sociálnej antropológie Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval v Laboratóriu experimentálnej antropológie na University of Connecticut ako hosťujúci výskumník cez Fulbright štipendium. V súčasnosti je vedecký pracovník Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave a vedeckým pracovníkom Laboratória pre experimentálny výskum náboženstva (LEVYNA) v Brne.

 

Vstupné: 4€

Prednášku z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.