24.3.
18:00

Sú ženy súčasťou technologickej budúcnosti?

diskusia

Túto otázku si budeme spoločne klásť s Petrou Kotuliakovou a Lenkou Hlincovou, obe sa roky profesionálne pohybujú v oblasti digitálnych technológií. Čo však odpovedala na túto otázku umelá inteligencia?

Sú ženy súčasťou technologickej budúcnosti?

Túto otázku si budeme spoločne klásť s Petrou Kotuliakovou a Lenkou Hlincovou, obe sa roky profesionálne pohybujú práve v oblasti digitálnych technológií. Ale otázku sme najprv položili umelej inteligencii a Chat GPT nám ju zodpovedal takto:

"Áno, ženy sú už teraz a budú aj v budúcnosti nevyhnutnou súčasťou technologickej budúcnosti. V súčasnosti ženy tvoria stále väčšiu časť pracovnej sily v oblastiach ako napríklad informačné technológie, robotika, strojové učenie a umelá inteligencia. Ženy prispievajú k vývoju a inováciám v technologickom sektore a ich prítomnosť je dôležitá pre diverzitu nápadov a perspektív. Okrem toho, rozvoj technológií v oblasti zdravia, ekológie a sociálneho zabezpečenia, ktoré sú rovnako dôležité pre budúcnosť ľudstva, sa bude taktiež týkať aj žien. Je dôležité podporovať a motivovať ženy, aby sa zapojili do technologického, aby sme zabezpečili plný potenciál technologickej budúcnosti."
zdroj: https://chat.openai.com

Chceli by ste aj vy byť jej súčasťou? Ale neviete ako? Máte obavy, neveríte si, v škole vám povedali, že dievčatá nemajú na IT hlavu? Alebo máte úplne iné vzdelanie, či profesiu a neviete, aké sú možnosti rekvalifikácie, aj reálneho uplatnenia?
Alebo vás zaujíma, ako tá budúcnosť bude vyzerať, ako s ňou udržať krok a nájsť si v nej svoje miesto...

Petra Kotuliaková je zakladateľkou a riaditeľkou organizácie Aj Ty v IT, ktorá od roku 2012 podporuje a vzdeláva dievčatá a ženy v IT oblasti, motivuje ich k štúdiu informatiky a zamestnaniu v sektore technológií. Doteraz prešlo aktivitami Aj Ty v IT viac ako 30 000
dievčat a žien. Zároveň pôsobí ako Deputy Chair pracovnej skupiny Charty DiversIT v rámci európskeho združenia informatických spoločností CEPIS. V marci 2023 bola vybraná ako jediná Slovenka medzi TOP 100 žien v sociálnych podnikoch. V roku 2020 bola ocenená Britským veľvyslanectvom európskou cenou Women in TECH Inclusion Award a v roku 2018 získala titul Female Role Model of the year by CESA Awards. Petra má doktorát z Ekonomickej univerzity v Bratislave, časť štúdií strávila na Inštitúte
Politických štúdií v Paríži a Univerzite Pierre Mendés France v Grenobli.

Lenka Hlinková buduje a vedie technické tímy, ktoré dodávajú výnimočné softvérové produkty. Za viac ako 14 rokov skúseností v oblasti technológií sa naučila, že v technológiách neexistuje úspešný projektový manažér bez toho, aby rozumel programovaniu, že neustále vzdelávanie je jediný spôsob, ako držať krok s inováciami, že vedenie je prevažne o ľuďoch a byť vynikajúcim technickým expertom z vás automaticky nerobí efektívneho člena tímu.
Ako Lean In Network Leader na Slovensku dohliada na manažérsky tím a sieť Lean In kruhov - malých skupín žien, ktoré sa pravidelne stretávajú, aby sa učili nové zručnosti, nadväzovali kontakty a navzájom sa povzbudzovali - vo firmách a komunitách po celej našej krajine.
Lenka verí v silu technológií a ich vplyv na celú spoločnosť. Preto je presvedčená, že ako polovica spoločnosti potrebuje, aby za rozhodovacím stolom sedelo viac žien. V súčasnosti je na Slovensku len 12,3 % pozícií, ktoré sa priamo podieľajú na vývoji a údržbe softvéru, obsadených ženami.
Je autorkou knihy Ženský algoritmus (Ženský algoritmus, Slovart, 2018), ktorej cieľom je motivovať viac žien a dievčat do odvetvia IKT a mala by im pomôcť uspieť v ňom.

Cover eventu vytvorila umelá inteligencia DALL-E.

_

Podujatie sa uskutoční vďaka spolupráci a finančnej podpore z projektu Aktívna komunita Nadácie Orange.